Nakon kišovitog vikenda, početkom ove sedmice u Bosni i Hercegovini izgledno je par stabilnijih dana, pri tome su na jugu i jugozapadu moguće kratkotrajne padavine, slabijeg intenziteta.
U srijedu 28. i četvrtak 29. januara, slijedi prolazno pogoršanje vremenskih prilika, praćeno jačim padavinama u Hercegovini i jugozapadnoj Bosni u odnosu na centralna područja. Na sjeveroistoku zemlje, u Posavini i Semberiji, suho i stabilno. Za vikend promjenljivo vrijeme, uz manju mogućnost povremenih padavina slabijeg intenziteta, pretežno u centralnoj i istočnoj Bosni. Na planinama je moguć i porast visine snježnog pokrivača.
Temperature zraka u narednih 7 dana zadržaće vrijednosti u okviru uobičajenih ili malo iznad prosjeka za ovaj dio godine. Minimalne jutarnje biće pretežno između 0 i 4 u većem dijelu Bosne, na sjeveru i jugu zemlje od 5 do 7 °C. Pojava slabijih jutarnjih mrazeva očekuje se jedino na planinama i visoravnima.
Od sredine sedmice moguća su povremeno hladnija jutra, izraženije nakon vedrijih noći, uz minimalne temperature od -2 do -5 °C, u dijelu centralne i istočne Bosne. Danju bez većih promjena, maksimalne dnevne vrijednosti u rasponu od 4 do 10 u Bosni, u Hercegovini do 12 °C. U drugom dijelu sedmice, malo hladnije, sa maksimalnim temperaturama zraka između 3 i 8 °C širom zemlje.
– Uz padavine koje su registrovane krajem proteklog vikenda, kiša koja će uslijediti sredinom naredne sedmice, mogla bi ponovo uzrokovati ozbiljnije probleme i plavljenje poljoprivrednih površina, stoga je preporučljivo pratiti prognoze, te po potrebi djelovati na terenu, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bosne i Hercegovin (FHMZ BiH).
Radio Gradačac / FHMZ BiH