Najnovije vijesti

Završena 13. redovna sjednica Gradskog vijeća Gradačac

19/02/2026 | objavio Radio Gradačac
Završena 13. redovna sjednica Gradskog vijeća Gradačac
GRADAČAC

Jučer je održan nastavak 13. sjednice Gradskog vijeća Gradačac, koja je prekinuta 29.01.2026. godine. Vijećnici su na jučerašnjem zasjedanju razmatrali tačke dnevnog reda koje se odnose na razvoj komunalne infrastrukture i projekte od značaja za građane.

Kako bi se to realizovalo, usvojeni su planovi poslovanja javnih preduzeća i programe rada javnih ustanova za 2026 godinu. Posebna pažnja posvećena je planskim aktivnostima javnih preduzeća Komunalac, Parkinzi i Javno stambeno preduzeće. Prijedloge programa rada vijećnicima su prezentovali i predstavnici javnih ustanova, a značajno interesovanje bilo je za planske aktivnosti u javnim zdravstvenim ustanovama Dom zdravlja, Banja Ilidža i Apoteka Gradačac. Razmatrane su programske aktivnosti Centra za socijalni rad i podržani predloženi programi rada Cantra za kulturu “Ahmed Muradbegović” i Biblioteke “Alija Isaković”.

Gradski vijećnici upoznati su i sa izvještajima o rješavanju upravnih stvari u upravnom postupku u gradskim službama i ostvarenim rezultatima deminiranja za 2025. godinu.

Kako je navedeno u Izvještaju, gradske službe su u 2025. godini imale ukupno 8420 predmeta u rješavanju (skraćeni postupak, poseban ispitni postupak i prvostepeni upravni postupak po službenoj dužnosti). U izvještajnom periodu Gradski inspektorat navodi da je imao ukupno 839 predmeta (preneseno 206, pokrenuto 633). Od 206 prenesenih predmeta 183 predmeta su u nadležnosti urbanističko-građevinskog inspektora i putnog inspektora koji tokom 2025. godine nisu bili zaposleni. Broj riješenih predmeta u prošloj godini je 505 ili 60,19 %, a neriješenih 334 ili 39,81 %. Od ukupnog broja neriješenih predmeta 308 predmeta ili 92,22 % su u nadležnosti urbanističko-građevinskog inspektora i putnog inspektora, dok je 26 predmeta ili 7,78 % u nadležnosti komunalnog, sanitarno-komunalnog i tržišno, turističko-ugostiteljskog inspektora.

Tokom deminerske sezone 2025.g. na prostoru našeg grada realizovan je 1 projekat deminiranja (MSP Gradačac-Sjever), ukupne površine 1.071.690 m2 , otvoren je i poslednji projekat deminiranja na području našeg grada – MSP Gradačac-Zapad (Rajska, Jasenica i dio Novalića) ukupne površine 912.734 m2 od kojih je u periodu avgust-decembar deminirano približno 50 %, a radovi se nastavljaju tokom 2026.godine. Zahvaljujući ovim aktivnostima stekli su se objektivni uslovi da u 2026. godini naš grad definitivno bude kompletno deminiran, odnosno proglašen “Gradom bez mina”.

U 2025. godini Gradska služba Civilne zaštite zaprimila je ukupno 24 prijave neksplodiranih ubojnih sredstava (NUS-a) od strane gradjana i PU Gradačac. Prikupljeno i uništeno 47 komada NUS-a, 2760 komada sitne municije i 1,1 kg eksploziva. Ovaj podatak ukazuje na preostalu opasnost po život gradjana od navedenih sredstava, istaknuto je na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća Gradačac.

Radio Gradačac

Comments are closed.

YouTube