Većim dijelom sedmice pred nama, u Bosni i Hercegovini preovladavaće stabilno i sunčano vrijeme, uz temperaturne vrijednosti neuobičajeno visoke za ovaj dio godine. U srijedu 24. septembra izgledno je kratkotrajno prolazno pogoršanje, praćeno povećanom naoblakom i padavinama slabog intenziteta, pretežno na zapadu i jugozapadu naše zemlje.
Fotografija: Livno: vađenje krompira, Dinko MIhaljević
Potom slijedi par stabilnijih dana i za naredni vikend očekuje se promjena, uz kišu i pljuskove, nešto intenzivnije na zapadu, jugozapadu, jugu i u centralnim područjima. Na sjeveru i sjeveroistoku Bosne, također nestabilno, ali sa manje padavina.
Sa pretežno sunčanim vremenom, temperaturni režim i dalje će zadržati karakteristike natprosječne topline. Minimalne jutarnje vrijednosti kretaće se u rasponu od 12 do 16, na jugu do 18 °C. Maksimalne dnevne pretežno od 24 do 28, za vikend svježije.
– U narednom periodu preovladavaće povoljne prilike za radove na otvorenom, što bi trebalo iskoristiti i obaviti berbu prispjelih kultura, kao i predsjetvenu pripremu, s obzirom na očekivane padavine krajem sedmice, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bosne i Hercegovine (FHMZ BiH).
Radio Gradačac / FHMZ BiH