Naredne školske godine u Gradačcu i u Banovićima biće otvoreni centri za razvoj inkluzivnih praksi koji će djeci s poteškoćama i njihovim porodicama pružiti podršku u ostvarenju prava na inkluzivno obrazovanje. Primopredajom ključeva jučer je ozvaničen završetak radova na adaptaciji i opremanju prostorija u osnovnim školama „Banovići“ i „Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak“ u Srnicama Donjim.
Projekat Inkluzija za sve – Inkluzivno obrazovanje kao trogodišnja inicijativa, predviđa uspostavljanje dva Centra za razvoj inkluzivnih praksi u općinama Banovići i Gradačac. Ove sedmice završena je obnova i opremanje prostorija u osnovnim školama „Banovići“ i „Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak“ Srnice Donje. Za ovu namjenu Organizacija Save the Children je investirala blizu 600.000 konvertibilnih maraka. Ovi centri su opremljeni po najsavremenijim standardima rehabilitacijskog rada.
– Na kraju samo prve godine projekta „Inkluzija za sve“ koji provodi Save the Children u suradnji sa Ministarstvom obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona i uz podršku Italijanske agencije za razvojnu saradnju u Bosni i Hercegovini i zadovoljstvo je imamo završena dva centra za razvoj inkluzivnih praksi, koji su predviđeni Strategijom za uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u obrazovni sistem a koju su usvojili Vlada I Skupština Tuzlanskog kantona. Podržali smo rekonstrukciju i kompletno opremanje didaktikom i informatičkom opremom u ovba dva centra. I kao što je najavljeno, od naredne školske godine očekujemo porfesionalne timove da počnu sa svojim redovnim aktivnostima u ovim centrima, rekla je Andrea Žeravčić iz Organizacije Save the Children.
U OŠ. „Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak“ u Srnicama Donjim centar će u šest kabineta pružati stacionarne usluge rehabilitacije djece sa poteškoćama u razvoju sa područja općina Gradačac, Srebrenik i Gračanica.
– U ovom centru neće biti samo edukovana djeca koja su prošla procese kategorizacije posebnih potreba nego i sva djeca koja osjete da im je neophodan nekakav vid stručne pomoći. Morat ćemo animirati prije svega roditelje. Na menadžmentu škole inkluzija je jako bitna i ja sam jako zadovoljna i presretna što je ova škola izabrana za tri općine, izjavila je Rabija Sadiković, direktorica OŠ „Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak“ Srnice Donje.
Osim adaptiranih školskih prostorija za realizaciju ovog projekta donirana su dva automobila. Vozila će koristiti mobilni timovi u centrima za razvoj inkluzivnih praksi za obilazak terena i komunikaciju sa predškolskim ustanovama i osnovnim školama.
– Na ovaj način ćemo kroz mobilne timove stvoriti jedan proaktivan odnos, koji će unaprijediti samo inkluzivno obrazovanje. Omogućiti da djeca koja nisu ranije imala prilika, a gravitiraju centrima inkluzivnih praksi, da imaju adekvatnu podršku. I to je glavnbi cilj ovoga projekta. Vlada TK će kadrovski ojačati ove ustanove i, najvjerovatnije ćemo na konkursu u avgustu mjesecu, primiti po devet stručnjaka u jednom resursnom centru, odnosno stručnjaka za kojima se ukaže potreba, rekao je Zlatan Muratović, ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona.
Projektom koji finansira Italijanska agencija za razvojnu saradnju se pruža direktna podršku Vladi Tuzlanskog kantona u implementaciji Strategije za uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u obrazovanje.
– Ovaj projekat je dio većeg portofolija Italijanske agencije za razvojnu saradnju u Bosni i Hercegovini vezane za socijalnu inkluziju i rad na unapređenju ljudskih prava. Ovo je trogodišnji projekat koji je podjeljen u tri faze i projekat bi trebao trajati do 2021. godine, istakla je Barbara Chiarenza predstavnica Italijanske agencije za razvojnu saradnju u Bosni i Hercegovini.
Otvaranjem centara za inkluzivne prakse početkom naredne školske godine u Banovićima i Gradačcu značajno će se doprinijeti inkluziji djece s poteškoćama u obrazovanje u Tuzlanskom kantonu, ali i šire, kao primjer uspješne savremene prakse u Bosni i Hercegovini.
Radio Gradačac