Februar 2025. godine proglašen je Mjesecom borbe protiv vršnjačkog nasilja u Tuzlanskom kantonu. Po odluci Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona ovaj mjesec posvećen je podizanju svijesti, te zajedničkom djelovanju učenika, nastavnika i roditelja u sprječavanju svih oblika nasilja.
Tim povodom u osnovnim i srednji školama na području grada Gradačca realizuje se niz aktivnosti, kao što su edukacije i radionice za učenike, školske predstave i performansi. Posebno su zanimljivi filmovi koje učenci, u saradnji sa mentorima, snimaju i objavljuju se na njihovim školskim digitalnim platformama.
U O.Š. “Hasan Kikić” Gradačac su tokom mjeseca februara realizovane brojne aktivnosti koje su imale za cilj prevenciju međuvršnjačkog nasilja. Pored aktivnosti na školskom nivou (radionice, školsko takmičenje u stonom tenisu, odabir najboljeg plakata i dr.) učenici naše škole su učestvovali i na gradskim aktivnostima koje je organizovao Aktiv pedagoga grada Gradačac (radionica za učenike i okrugli sto na temu “Pozitivne prakse prevencije nasilja u osnovnim školama grada Gradačac).
Izradom plakata i naši najmlađi učenici su na nivou svojih odjeljenskih zajednica dali svoj doprinos u obilježavanju ovog bitnog mjeseca.
S obzirom da se 1. mart u svijetu obilježava kao Svjetski dan komplimenata i zahvalnosti predstavnici Vijeća učenika naše škole su pored brošura o prevenciji nasilja, prolaznicima, uposlenicima i učenicima dodjeljivali i svoje kreativne uratke sa prikladnim komplimentima. Budimo zahvalni i danas a i svaki drugi dan i nekome udijelimo kompliment (clover).
“Gdje prijateljstvo caruje” slogan je Međunarodnog dana prevencije vršnjačkog nasilja u školama za 2025. godinu u BiH.
Radio Gradačac / O.Š. “Hasan Kikić” Gradačac