U Sarajevu se sutra i prekosutra, 20 i 21. novembra 2021. godine, održava VI Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima. Podsjetimo da je u Gradačcu 2017. godine održan II Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima sa međunarodnim karakterom. Objavljen je Zbornik i utvrđeni Zaključci koji su javno publikovani.
Učesnici ovogodišnjeg Kongresa kao predavači su eminentni univerzitetski profesori i eksperti iz područja pčelarstva, apiterapije, tehnologije, farmacije, medicine, agronomije, nutricionizma te predstavnici pčelarskih organizacija i institucija.
Posebne vrijednosti Kongresa su prezentacije radova, izrada Zbornika (sada već u nekoliko međunarodnih naučnih baza i platformi), web stranica je u kontinuitetu rada šest godina, rezolucije i zaključci, a iznad svega izgradnja socijalne mreže pčelarskih saveza, univerziteta, državnih institucija, te prehrambene, farmaceutske i srodne industrije.
Broj učesnika zbog Covid 19, nažalost je ogranicen na 150 osoba, pa će se skup zbog zainteresiranosti odvijati i on line.
– Tokom posljednjih šest godina Kongres je stekao kontinuitet u održavanju, a zainteresiranost za njegove sadržaje raste iz godine u godinu. Naučni i društveni značaj Kongresa ogleda se kroz prikupljanje, prezentiranje i afirmiranje naučnih, stručnih i praktičnih dostignuća. Između ostalog, svrha Kongresa je međusobno povezivanje akademske zajednice, pčelara, poljoprivrednih proizvođača, industrije (prehrambene, farmaceutske, hemijske i drugih) te državnih institucija u jedinstven lanac vrijednosti. Zbog toga strukturu učesnika Kongresa, na domaćoj i međunarodnoj razini, čine predstavnici akademske zajednice, naučnih instituta, pčelara, industrije, poljoprivrede i državnih organa, ističe idejni tvorac ovog međšnarodnog skupa prof.dr. Midhat Jašić.
Prezentiranjem znanja i iskustva na Kongresu nastoji se doprinijeti razvoju pčelarstva u Bosni i Hercegovini ali i kompletnoj regiji. Polazi se i od činjenice da pčelarska djelatnost može poboljšati kvalitet života i umanjiti siromaštvo u ruralnim područjima te smanjiti migracije stanovnistva, a to su nesumnjivo prioritetni ciljevi društva. S tim u vezi, pčelarskoj proizvodnji je neophodno povećanje produktivnosti, unapređenje osiguranja kvalitete ali i povećanje efikasnosti i učinkovitosti.
– Naučnu relevantnost kongresa daju broj univerzitetskih profesora iz zemlje i inozemstva koji su do sada učestvovali, broj naučnih i stručnih objavljenih radova koji su se do sada prezentirali na Kongresu, renome Zbornika koji je citiran u znanstvenim bazama, fakulteti, instituti i zavodi koji su davali doprinos organizaciji radu Kongresa i referentnost učesnika, a to pokazuju njihova imena i biografije kao i citiranost. Uključivanje u rad Kongresa nesumnjivo predstavlja doprinos razvoju bolje budućnosti i stvaranje uvjeta za bolju kvalitetu života u ruralnim područjima, saopćeno je iz Programskog odbora Kongresa.
Program Kongresa je objavljen na web stranici www.beecongres.com
Radio Gradačac / Press VI Kongresa o pčelarstvu u pčelinjim proizvodima