Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se širom svijeta, u znak sjećanja na dan kada su radnici u Chicagu štrajkom i protestima počeli da se bore za osmosatno radno vrijeme.
Podsjetnik je to na velike radničke proteste održane u Chicagu 1. maja 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a pet je radnika osuđeno na smrt.
Cijelo 19. stoljeće bilo je obilježeno bezdušnim iskorištavanjem radnika. Niske nadnice i višesatni dnevni rad, od 12, čak i 18 sati za odrasle pa i djecu, iscrpljivao je ljude koji su u svim zemljama razvijenog kapitalizma štrajkovima zahtijevali dostojnije uslove rada i života. Štrajkaški pokreti doživjeli su najveći zamah u SAD-u.
Oko 40.000 radnika protestovalo je u Čikagu 1. maja 1886. godine, ističući zahtjeve simbolizirane u tri osmice: 8 sati rada, 8 odmora i 8 kulturnog obrazovanja. Policija je trećeg maja intervenisala i ubila nekoliko demonstranata, a ranila oko 50 radnika. Brojni demonstranti su uhapšeni, a vođe su izvedene pred sud. Petoro ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.
Drugi kongres Radničke internacionale je odlučio da se od 1890. godine, 1. maja širom svijeta održavaju masovne manifestacije, demonstracije i štrajkovi, kao jedan od vidova klasne borbe Već od sljedeće godine taj dan se slavi kao međunarodni dan opšte solidarnosti radništva.Do kraja 19. i početkom 20. stoljeća dobilo masovne razmjere.
Tokom sljedećih godina radnici su u zapadnim zemljama, uz posredovanje sindikata i sporazumijevanje s poslodavcima, odnosno državom, postigli zapažene uspjehe u borbi za svoja prava pa su s vremenom smirene socijalne tenzije.
Praznik rada je tokom dugog poslijeratnog perioda, najmasovnije obilježavan u socijalističkim zemljama, kada su održavane parade i slične manifestacije.
Međunarodni praznik rada obilježava se velikim marševima, akcijama i demonstracijama, koje organizuju različiti pripadnici i simpatizeri radničkog, sindikalnog i širokog antikapitalističkog pokreta.
U BiH su prve demonstracije održane 1906. godine. Nakon Drugog svjetskog rata 1. maj počeo se slaviti u znaku borbe za očuvanje svjetskog mira. I u Hrvatskoj praznik rada počeo se slaviti 1890. godine. Hrvatski radnici istaknuli su zahtjeve u znaku tri osmice. Zagrebački su radnici kao uvod u proslavu te godine održali niz štrajkova i skupova. Prvi maj u Srbiji obilježen je prvi put 1893. godine protestnim skupovima u Beogradu.
U regiji je vremenom postao običaj da se tog dana izlazi na Prvomajski uranak u prirodu.
Posljednjih godina, prvomajski protesti ponovo dobijaju vidove protestnih okupljanja nezadovoljnih radnika, čiji položaj, zbog ekonomske krize, postaje sve teži.
Prvi maj je jedan od rijetkih praznika oko kojeg se slažu svi u BiH, pa su tako 1. i 2. maj neradni dani i u Federaciji BiH i u RS.
U Federaciji BiH neradni dani zbog prvomajskog praznika će biti 1., 2., i 3. maj, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Na dane praznika poslodavci, ustanove, organi uprave i druge pravne osobe ne rade.
Neradni dani povodom Međunarodnog praznika rada u RS su 1. i 2. maj, te 9. maj kada se obilježava Dan pobjede nad fašizmom., saopštilo je i Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS.
Radnicima i građanima Gradačca i Bosne i Hercegovine sretan 1. maj – međunarodni praznik rada želi vaš Radio Gradačac i kolektiv JU Centar za kulturu „Ahmed Muradbegović Gradačac.
Radio Gradačac / bhrt.ba