Gradačac je prošlog četvrtka bio domaćin njegovateljicama iz zemalja zapadnog Balkana i šire, od kojih većina radi u zemljama EU.
Ovaj skup okupio je preko stotinu njegovateljica koje su tijekom druženja na jezeru „Hazna“ razmijenile iskustva i probleme s kojima se susreću u obavljanju ovoga, nadasve humanog i odgovornog posla. Potražnja za radnicama ovoga profila sve je veća, ne samo u zapadnoeuropskim zemljama nego i u zemljama regiona.
Domaćica druženja u Gradačcu bila je Svjetlana Milošević koja ovaj posao povremeno obavlja u Njemačkoj.
„Ovo je do sada najveći skup žena njegovateljica koji je okupio preko 100 žena koje rade u zemljama EU i zemljama zapadnog Balkana. Radni naziv skupa je „Žene u njegovateljstvu“ a u Gradačac su stigle žene iz Hrvatske, Srbije, Makedonije, Crne Gore, Austrije i BiH. Ovo polako prerasta u jednu tradiciju i želja nam je da svaki naredni skup bude masovniji i programski sadržajniji“, kazala je Svjetlana Milošević.
Na druženje žena njegovateljica u Gradačac je iz Kotora (Crna Gora) došla Milanka Vujović. Kaže da posjeduje njemački certifikat njegovateljice i da njen radni dan počinje u 7 sati ujutro kada kreće staranje o nepokretnom pacijentu. Naglašava da je u Crnoj Gori jako malo njegovateljica.
„Ovaj posao u Crnoj Gori stalno obavlja dvadesetak a povremeno još nekih desetak žena. U svakom teškom vremenu odlazak stručnih kadrova u razvijenije zemlje je prisutan. Tako i odlazak njegovateljica s prostora bivše Jugoslavije je izuzetno je velik. To upravo govori koliki je standard u tim zemljama“, dodaje Milanka Vujović.
Gordana Promer iz Sombora u Srbiji posao njegovateljice obavlja van matične zemlje. Kaže da je posao njegovateljice izuzetno težak.
„Odlazak vani i odvajanje od porodice izuzetno je bolno. Morate savladati strani jezik, prihvatiti stranu kulturu, običaje i način ishrane. Uz sve ovo prvenstveno se morate posvetiti tim starim ljudima i voditi brigu o njima. Ponosna sam na sve njegovateljice Ex-Jugoslavije koje su u Austriji i Njemačkoj na prvom mjestu i izuzetno tražene i poštivane“ naglašava Gordana Promer.
Nakon lijepih trenutaka provedenih u Gradačcu, već idućeg ili narednih dana, mnoge od njih vraćaju se svojim uobičajenim radnim obavezama bez kojih bi kvalitet življenja starijih, bolesnih i nepokretnih osoba bio nepodnošljiiv.
Radio Gradačac / Tekst i foto: Zoran Matkić