U Gradačcu je danas otvoren 14. Sajam organskih proizvođača „Eko-etno BiH“ kojeg organizuje Savez udruženja “Mreža žena – Veliko srce u BiH”. Danas i sutra u Gradskom parku podno kule Husein-kapetana Gradaščevića svoje proizvode će prezentovati 26 izlagača iz BiH.
– Nije to manifestacija nekog velikog i obimnog karaktera, ali po vrijednosti i kvalitetu ja bih je uvrstila među kvalitetnije. Izloženi su proizvodi organskih proizvođača hrane i ljekovitog bilja, meda i pčelinjih proizvoda, udruženja koja baštine tradiciju i koja se bave očuvanjem okoliša. Koristimo prirodne materijale, ne uvozimo apsolutno ništa i radimo sa onim što nam je na dohvat ruke. Značajan je i angažman srednjih škola i njihovih učenika koji kao volonteri učestvuju i u samoj organizaciji sajma. Praksa je to od 2006. godine i osnivanja saveza nevladinih organizacija u Gradačcu. Želja nam je da mladi prepoznaju nešto od ovih izlagača i da mogu primijeniti u svom radu i životu, rekla je Almasa Huskić, predsjednica Savez udruženja “Mreža žena – Veliko srce u BiH”.
Nejra Omeragić, učenica MSŠ “Hasan Kikić” i volonterka Saveza uputila je poruku mladim ljudima da su oni budućnost ove zemlje i trebaju da ostanu u njoj.
U ime partnera sajma prisutnima se obratio Amir Pašalić, voditelj Turističkog ureda Turističke zajednice grada Gradačca.
Organska proizvodnja predstavlja značajan udio u domaćoj poljoprivredi, ali o njoj i dalje uglavnom govorimo kao o neiskorištenom potencijalu. O tome je na svečanoj ceremoniji otvaranja 14. gradačačkog sajma “Eko-etno BiH” govorio Mido Glavić, direktor Federalnog zavoda za poljoprivredu iz Sarajeva.
– Naš cilj je da radimo sa ovakvim udruženjima koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Pošto se ovdje radi o organskoj proizvodnji, mi u Federalnom zavodu imamo laboratorije koje mogu da kontrolišu kvalitet i zdravstvenu ispravnost svih namirnica. Svi ste svjesni ovih klimatskih promjena koje nas iz dana u dan sve više upozoravaju da se moramo prilagođavati novim načinima poljoprivredne proizvodnje, a jedan od tih načina koji je prisutan u svijetu je organska poljoprivredna proizvodnja, odnosno održiva poljoprivreda. Kada govorimo o poljoprivredi želim istaći kako smo samo prošle godine bili u deficitu po pitanju hrane 2 milijarde i 814 miliona. Zamislite samo kako bi radili da je samo jedna milijarda ostala u našoj državi, poručio je direktor Glavić.
Za Grad Gradačac ova sajamska manifestacija je, uz Sajam šljive, veoma značajna jer ima za cilj da pokaže da organska proizvodnja predstavlja značajan resurs.
– Grad Gradačac u svojim strateškim planovima, između ostalog, ima i poljoprivrednu proizvodnju u cilju da je podigne na još veći nivo. Jer naše najveće bogatstvo jesu obradive poljoprivredne površine. Ali pored savremene poljoprivredne proizvodnje, u kojoj Gradačac prednjači, svakako da značajnu pažnju zaslužuje tradicionalni i organski način proizvodnje. Zato je zaštita organske proizvodnje i tradicionalne poljoprivrede jedan od glavnih ciljeva koje pred sebe postavlja jedan ovakav sajam. Čestitke organizatorima uz lijepe želje gostima i izlagačima da se ugodno osjećaju na ovoj dvodnevnoj manifestaciji u Gradačcu, rekao je gradonačelnik Edis Dervišagić proglasivši 14. gradačački sajam “Eko-etno BiH” otvorenim.
Gradačački sajam organskih proizvođača i ovoga puta ponudit će edukacije koje se tiču certificiranja i promocije proizvoda i uzgoja određenih kultura. Edukaciona predavanja će biti održana naknadno u aprilu ili maju ove godine, rečeno je na otvaranju sajma “Eko-etno BiH” koji su spletom bosanskih igara uljepšali i podržali članovi KUD “Zmaj od Bosna” Gradačac.
Sajam je izložbenog i prodajnog karaktera uz priliku za promociju proizvoda organskih proizvođača, prirodnih i turističkih potencijala.
Radio Gradačac