Gradonačelnik Hajrudin Mehanović donio je Odluku o proglašenju dana žalosti na području grada Gradačca.
Danom žalosti se proglašava ponedjeljak, 23.12.2024. godine, povodom sjećanja na četvoro gradačačkih srednjoškolaca koji su poginuli u agresorskom granatiranju 23.12.1994. godine te u znak sjećanja na tridesetpetoro ubijene i nevino stradale djece Gradačca.
Dan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradi Gradske uprave i na zgradama javnih preduzeća i javnih ustanova, institucija i drugih pravnih lica na području grada Gradačca.
Na Dan žalosti na javnim mjestima neće se održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera i neće se emitovati muzika u ugostiteljskim obkjektima.
Obavezuju se mediji sa područja grada Gradačac da svoje programske sadržaje prilagode Danu žalosti.
Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u „Službenom glasniku Grada Gradačac“.
Povodom obilježavanja 30-te godišnjice sjećanja na ubijenu gradačačku mladost Savez boračkih organizacija grada Gradačac, MSŠ “Hasan Kikić”, Gimnazija “Mustafa Novalić” i O.Š. “Ivan Goran Kovačić” u ponedjeljak, 23.12.2024. godine, u 11 sati organizuje polaganje cvijeća i odavanje počasti na spomen obilježje ubijenoj djeci nakon čega će u gradskom kinu biti održan prigodan program učenika gradačakih osnovnih i srednjih škola.
Spomenik je otkriven na 27. godišnjicu stradanja četvero srednoškolaca i treba da bude podsjećanje svima koliko je sloboda koju danas uživamo skupo plaćena. Istovremeno je i nada i opomena kako se nešto slično nikome nebi ponovilo.
Radio Gradačac / Grad Gradačac