Najnovije vijesti

Svjetski dan svjesnosti o opasnostima od mina

04/04/2022 | objavio Radio Gradačac
Svjetski dan svjesnosti o opasnostima od mina
Civilna zaštita

Svjetski dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju se obilježava 04.04 svake godine još od 2005. godine kada je Generalna skupština UN-a proglasila ovaj datum kao dan posvećen podizanju svijesti o postojanju mina i podrške protuminskoj akciji. Obilježavanjem ovog datuma podiže se svijest o opasnostima koje minska područja predstavljaju i ugrožavaju sigurnost, zdravlje i živote građana. Također je prilika i da se ohrabre vlade država u izradi i razvijanju programa za čišćenje od mina.

Ovo je prilika da se ukaže na ovaj problem koji još uvijek postoji u Bosni i Hercegovini. Prema posljednjim pokazateljima, ukupno u BiH 922,37 kilometara kvadratnih rizične površine, što predstavlja otprilike oko 1,8 posto teritorije BiH. 

Prema podacima Službe civilne zaštite Grada Gradačac, koja koordinira poslove deminiranja na području našeg grada, a koji se temelje isključivo na izdatim certifikatima o deminiranoj površini, koji su dostavljeni od strane BHMAC-a, nakon okončanog deminiranja i primljenih radova, od početka izvođenja humanitarnog deminiranja, deminirana površina teritorije našeg grada, zaključno sa 31.12.2021.g., iznosi 8.118.887,61 m2. Od ukupno deminirane površine 4.833.382,88 m2 odnosno 59,5 % deminirano od strane Deminerskog bataljona Oružanih snaga BiH.

Deminiranje u 2021.godini na prostoru grada Gradačca vršeno je putem standardnih metoda deminiranja – Land releace –Vraćanje površine (CI i SI). Okončan je jedan projekat deminiranja metodom Land releace površine 668.945 m2 na lokalitetima Mediđe Gornje i Zeljine Srednje (od spoja sa Gračanicom do Rajske i Jasenice) deminiranje su realizovale OSBiH. Realizujući projekat deminiranja Land releace u  Vučkovcima, Avramovini, Porebricama i Mionica 2 je izvršeno zanavljanje znakova kao i obilježavanje rizičnih površina od strane izvidjača BHMAC-a.

Na lokalitetu Mionica 2 (šuma Vitezovac) je pronadjena jedna kasetna bomba, te je nakon prijave iste BHMAC-u izvršeno i hitno obilježavanje a u toku je izrada projekta deminiranja navedenog lokaliteta čija početna površina će iznositi cca 10.000 m2, a realizacija istog se očekuje u 2022.godini, navodi se u Izvještaju Službe CZ Gradačac.

Tokom 2021. godine Služba CZ Gradačac zaprimila je ukupno 29 prijava neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS) od strane građana i PU Gradačac. U saradnji sa „A” TUN timom FUCZ, kao jedine organizovane snage osposobljene i opremljene za izvođenje poslova pronalaska, preuzimanja, prevoženja, privremenog skladištenja i uništavanja NUS-a, uništeno je i neutralisano 60 komada NUS-a.

Prema zvaničnim podacima BHMAC-a, u periodu od 1996. do kraja 2021. godine, u BiH je od mina stradalo 1.766 osoba od čega 617 smrtno. Prilikom deminiranja stradala su 133 deminera od kojih 53 smrtno. Prema podacima Službe civilne zaštite na teritoriji grada Gradačca, kao i na teritoriji RS, od mina i NUS-a stradala su ukupno 53 stanovnika našeg grada, od kojih 20 smrtno a 33 je teže ili lakše ranjeno. U 2021.g. nije registrovan nijedan minoincident i stradanje od mina na teritoriji grada Gradačca.

Do 29.04.2022. godine, izviđački tim Centra za uklanjanje mina u BiH – BHMAC Regionalnu ured Tuzla u saradnji sa Službom civilne zaštite Grada Gradačac će provoditi operacije netehničkog izviđanja (NTI) na minski sumnjivom području (MSP) Gradačac Istok (MZ Turić, MZ Mionica) u gradu Gradačac. U cilju što efikasnijih i sveobuhvatnijih priprema za operacije deminiranja i tehničkog izviđanja na navedenom području, mole se svi građani da sva saznanja ili sumnje na miniranost i postojanje  mina prijave izviđačkom timu na terenu ili na kontakt telefone: SLUŽBA CZ GRADA GRADAČAC – 121 ili 035-816-985, BHMAC RU TUZLA – 035-294-249, 035-294-250 ili e-mail: cz.gradacac@bih.net.ba i ru_tuzla@bhmac.org.

Nastavljajući kontinuirani proces deminiranja realna mogućnost je da u naredne 3-4 godine (okvirno 2025. godine) naš grad možemo kompletan deminirati i proglasiti “gradom bez rizične površine – mina”, što bi bio ogroman uspjeh obzirom da smo bili jedan od najugroženijih gradova odmah poslije rata, navodi se u Izvještaju Službe CZ Gradačac o ostvarenim rezultatima deminiranja, prikupljanja i uništavanja neeksplodiranih ubojitih sredstava na području grada Gradačac u 2021. godini.

Proljeće period kada ljudi odlaze na izletišta, kada se vrše određeni radovi, kada se ulazi u šumska područja što predstavlja opasnost od mogućih nesreća. Iz Službe CZ Gradačac obavještavaju stanovništvo da ne odlaze u minsko sumnjiva područja i ne skidaju oznake opasnosti jer je to zakonski kažnjivo. Također, trebaju izbjegavati područja gdje su bile linije razdvajanja. Naglašeno je da se nikako ne diraju bilo kakva sredstva koja osociraju na minsko-eksplozivna, nego obavijestiti nadležne institucije. Dostupna je aplikacija BH Minsko polje koju ljubitelji prode, poljoprivrednici, lovci, ribolovci i ostali zainteresovani mogu isntalirati i pratiti upozorenja prilikom približavanjima rizičnim površinama.

Radio Gradačac

 

 

Comments are closed.

YouTube