Najnovije vijesti

44. SAJAM ŠLJIVE: Završen 2. Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima

25/08/2017 | objavio Radio Gradačac
44. SAJAM ŠLJIVE: Završen 2. Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima
Manifestacije

U Gradačcu je završen 2. Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima sa međunarodnim učešćem na kojem je prezentovano 55 naučno-istraživačkih radova i iskustava iz pčelarske prakse. Na ovom naučnom skupu koji se održao u okviru 44. Međunarodnog sajma poljoprivrede i prehrambene industrije učestvovalo je preko 200 članova akademske zajednice, predstavnika agencija, zavoda i institucija iz sektora poljoprivrede, zaštite zdravlja i životne okoline kao i iskusni pčelari iz BiH i zemalja regiona.

Autori iz BiH i zemalja zapadnog Balkana prezentirali su radove koji su obuvatali teme kao što su legislativa i opće teme iz oblasti pčelarstva, kvalitet pčelinjih proizvoda, bolesti pčelinjih društava, apiterapija, medonosne bilje i radovi iz pčelarske prakse. Drugog dana Kongresa održan je i Okrugli sto na temu: “Razvoj institucionalno pravnog okvira u pčelarstvu”.

Istaknuto je da je u sadašnjim uvjetima pčelarska proizvodnja organizirana u okviru udruga i saveza, a često pčelari obavljaju svoju djelatnost potpuno individualno. Posljednjih godina prisutna su poboljšanja u području zakonske regulative i standardizacije koja je ipak još uvijek siromašna i nedovoljna, a cjelokupan institucionalno pravni okvir je nekonzistentan.

„Cilj kongresa je da ujedinimo akademsku zajednicu iz oblasti pčelarstva, poljoprivredne proizvođače, prehrambenu industriju i iskusne pčelare kako bi prezentirali svoja znanja s ciljem da se to znanje upotrijebi za razvoj pčelarstva i razvoj ruralnih područja općenito“, istakao je predsjednik Organizacionog odbora kongresa prof. dr. Midhat Jašić.

Jedan od ciljeva je i ukazati na osnovne nedostatke institucionalnog i pravnog okvira u sektoru pčelarstva i proizvodnje pčelinjih proizvoda te preporučiti efikasnija rješenja.

Izražena je potreba za unapređenje infrastrukture, ali i uspostavu sporazuma sa ovlaštenim institucijama za redovnu i sustavnu kontrolu pčelinjih proizvoda. Također, neophodno je i kvalitetnije uređenje državnih programa zaštite od bolesti pčela kao i zaštite od predatora. S tim u vezi usko je povezana potreba zakonskog reguliranja i uspostave legislative za katastar pčelinje ispaše. Neophodno je institucionalno urediti područje uzgoja matice. Posebnu pažnju treba posvetiti institucionalizaciji u proizvodnji pčelinjih proizvoda sa geografskim porijeklom.

“Institucionalno pravni okvir je osnova za razvoj i jačanje pčelarstva i proizvodnje pčelinjih proizvoda. Izgradnjom i jačanjem institucionalno pravnog okvira stvaraju se uvjeti za povećanje broja profesionalnih pčelara kao i poboljšanje kvalitete i plasmana pčelinjih proizvoda. U svrhu jačanja institucionalno pravnog okvira neophodno je ostvariti bolji status pčelarstva u državnim tijelima i nadležnim ministarstvima poljoprivrede. Minimum u uspostavljanju pravnog okvira neophodnog na svim razinama je Zakon o pčelarstvu”, poručio je Jašić.

Organizaciju kongresa potpomogli su Gradačački sajam d.o.o. Gradačac, Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli i Prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Osijeku, pčelarski savezi F BIH i TK te instutucije, udruženja i organizacije koji podržavaju razvoj pčelarstva.

Direktor Gradačačkog sajma Hašim Šabanović i dekan Tehnološkog fakulteta u Tuzli prof. dr. Vahida Selimbegović su izrazili nadu da će i narednih godina ovaj kongres biti sastavni dio Međunarodnog sajma poljoprivrede i prehrambene industrije – sajma šljive u Gradačcu.

Radovi i sažeci su tiskani u Drugom zborniku radova o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima koji je katalogiziran kod NUB Sarajevo.

Radio Gradačac / Služba za informisanje Gradačačkog sajma

Comments are closed.

YouTube